duvar kağıdı

Welcome, visitor! [ Register | Login

 

Yeni kalp hapları ‘yan etkileri olmayan statinler kadar iyi’

  • Listed: Mart 16, 2017 3:01 pm

Description

Bağışıklık sisteminin kolesterol düzeylerini nasıl düşürdüğünü gösteren bir keşif, iyileştirilmiş yeni nesil kalp koruyucu tedavilere neden olabilir.
Statinler, her yıl İngiltere’de 150.000 kişiyi öldüren on binlerce kalp krizi ve vuruşu tetikleyen arterden kaynaklanan zararlı kan yağlarını azaltmak için harika bir ilaç olarak karşıladı.
Ancak, günlük kalp haplarını kullanan yedi milyon kişiden bazılarının kas ağrıları ve mide rahatsızlıklarından nadir ama ciddi bir akciğer bozukluğuna kadar şeker hastalığına yakalanabileceğine dair kanıtlar var.
Ve dörtte biri için statinler kolestrolünü güvenli bir seviyeye indirmiyor çünkü çalışmıyor ya da hastalar dozu kesmiyor veya almayı bırakıyor.
Yine de uzmanlar, günde 4 p kadar mal alabilen tabletleri almanın yararlarının herhangi bir potansiyel riski aştığına inanıyorlar.

    Onları alabilmek için 50 yaşın üzerindeki herkesi çağırıyor bile. Yüksek seviyedeki etkenlerin tehlikelerine rağmen, kolesterol, hücre membranları ve hormonlar üretmek gibi hayati vücut işlevlerine de katkıda bulunur.
Statinler kötü yanı sıra iyi etkileri de engelliyor.
Edinburgh Üniversitesi’ndeki bilim adamları, kolestrol düzeylerinin viral enfeksiyonları savuşturan sürecin bir parçası olarak vücudun bağışıklık sistemi tarafından bastırıldığını göstermiştir.
Araştırma ekibinin lideri Profesör Peter Ghazal, “Bunu yapan bağışıklık hormonunu tespit ettik. Statinler etkili fakat ham ilaçlardır.
“Bu keşif, biraz daha rafine olma yeteneği kazandırıyor ve kolestrol üretimini nasıl kontrol altına alacağınız konusunda çok daha hassas davranarak, olumsuz yan etkilerin çoğunu önleyebilirsiniz.”

    Statinlerin yan etkileri olmadan etkili olan hormonu taklit eden ilaçların tahminen beş yıl uzakta olabileceğini umuyor.
Araştırmacı Dr. Steven Watterson, “Kolesterolü kontrol etmek sağlığımız için yaşamsal önem taşıyor.
“Her yıl kardiyovasküler hastalık, dünya çapında 17 milyon ölümden sorumludur. Kolesterol bilinen bir risk faktörüdür.
“Statinlerin yan etkileri, bir dozu hastalara güvenle ne kadar alabileceği konusunda sınırlayıcı faktörlerden biridir.
“Daha az yan etki ile uyuşturucu ve terapi oluşturabiliyorsanız, bunları hastaların kolesterolünü azaltmak ve daha da düşük seviyelere getirmek için kullanabilirsiniz”.

    Önceki araştırmalar, yüksek dozda statinin alınmasının Tip 2 diyabet riskini artıracağını ileri sürdü.
Yoğun statin dersleri alan hastaların oranı yüzde 12 daha fazladır.
Wellcome Trust tarafından kısmen finanse edilen yeni çalışma, Biochimie dergisinde yayınlandı.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply