duvar kağıdı

Welcome, visitor! [ Register | Login

 

Irak Başbakanı siyasi istikrar çağrısında bulundu

  • Listed: Mart 20, 2017 7:01 pm

Description

Irak’ın başbakanı, Amerikan askeri varlığının sona ermesinden sonra ülkenin güvenliğini sağlamak için birlik ve daha fazla siyasi istikrar çağrısında bulundu.
Nouri Maliki, Bağdat’taki televizyondaki bir kutlama toplantısında konuşan Iraklıları, Amerikan güvenlik güçlerinin durumunun tehlikeli kaldığını söyleyerek Amerikan birliklerinin ayrılmasıyla “aşırı sevinç” karşısında uyardı. Son ABD savaş askerleri 18 Aralık’ta ayrıldı.
Maliki, tüm Iraklıları ulusun çıkarları için birleştirmeye çağırdı ve güvenli kalmayı ve yeniden inşa etmeyi umarsa Irak’ın istikrara ihtiyaç duyduğunu vurguladı.
“Siyasal istikrara ihtiyacımız var, bu nedenle dünyaya tek bir sesle hitap edebiliyoruz … çelişkili sesler çıkarıyoruz” dedi.
Yorumlar, hükümetinin Irak’ın önde gelen Sünni siyasetçisine tutuklama emrini verdikten sonra başlattığı siyasi bir kriz döneminde geldi ve mezhep gerginliğinin ülkeyi bölüp hatta Sünnilerle Şiiler arasında iç savaşa yeniden neden olabileceği yönündeki endişelerini tekrar doğruladı.
Bay Maliki, bir başka Sünni başbakan yardımcısından da kurtulmaya çalışıyor ve birçok Sünni iktidardan mahrum bırakılmaktan endişeli bırakıyor.
Polonyalılar ve bir hastane yetkilisine göre, Katyuşa roketi, Bağdat’ın güneybatısındaki Dora’nın başlıca Sünni mahallesinde bulunan Şii bir bölgedeki Abu Dshir’de patlayarak bir sivil öldürdü ve dört kişinin yaralandı.
Başkentin güneydoğudaki bir polis arabası, üç polis dahil yedi kişinin yaralanmasına yol kenarında bir bomba vurdu.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply