duvar kağıdı

Welcome, visitor! [ Register | Login

 

İngiltere Bankası: Avro bölgesinin sonuna hazırlanmanın tam zamanı

  • Listed: Mart 20, 2017 11:01 pm

Description

King, İngiltere’yi de içeren dünya çapında finansal sistemlerin euro bölgesi borcuna karşı savunmasız olduğunu, ikinci bir kredi sıkışıklığına ilişkin korkuların devam etmeye başladığını söyledi.
Bankaların, 17 ülkeden oluşan avro bölgesindeki derinleşen krizlere karşı savunmalarını hazırlamak için, belki de temettüleri keserek veya hissedarlardan daha fazla nakit çıkarmaları yoluyla sermaye yedeklerini oluşturmaları söylendi.
Geçici Mali Politika Komitesi başkanlığı görevini yapan Vali, “İngiltere’de, en çok finansal sistemimizin direncini, yönümüze gelebilecek fırtınalara daha iyi dayanacak şekilde güçlendirmeye çalışıyoruz” dedi.
“Sermayeyi artıracak fırsatların bulunduğu yerlerde, onları al” dedi King

    Geçici Mali Politika Komitesi (Financial Policy Committee – FPC), euro bölgesi krizini “İngiltere finansal istikrarı için en önemli ve acil tehdit” olarak nitelendirdi.
Raporda, FPC, bankaların savunmasız beş Yunanistan, Portekiz, İtalya, İspanya ve İrlanda’nın hükümet borçlarına maruz kaldıklarını 14.8 milyar £ olarak açıkladı.

    Özel sektör borçları da dahil olmak üzere savunmasız beş kişiye toplam maruz kalma 191.8 milyar sterlin.
İngiltere bankaları, euro ülkelerinin ulusal borçlarına büyük maruz kalma oranına sahip değillerdir, ancak bazı zayıf ekonomilerde özel sektörlere daha fazla maruz kalmaktadırlar ve “Avrupa bölgesi bankacılık sistemlerine önemli derecede maruz kalmaktadırlar ve bu da daha zayıf euro bölgesi ekonomilerine oldukça maruz kalmaktadırlar. ”
King, Banka, hükümet ve Finansal Hizmetler Otoritesi, ülkeyi etkileyebilecek geniş bir finansal kriz planlaması yaptıklarını söyledi. Ancak, euro para biriminin dağılmasına ilişkin sorulara cevap vermedi.

    King, “Geleceğin oynayabileceği pek çok yol var Belki de parçalanmayacak, belki de çeşitli biçimlerde devam edecektir, belki hala varsayılan sorunlar olacaktır” dedi.
Hiçbirimiz gerçekten bilmiyor ve buna karşı, ihtiyati haciz yapmak zorunda olduğumuz iyi tanımlanmış tek bir olayın olduğunu söylemek mantıklı değil “dedi.
Avrupa Merkez Bankası başkanı Mario Draghi, bankanın Avrupa’nın borç krizinin çözümünde daha büyük bir rol oynamaya hazır olduğunu ima ettiğini ancak euroyu kullanan 17 ülkenin ekonomilerini daha sıkı bağladıktan sonra İngiltere Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamayı yaptı.

    Spekülasyon, AB liderlerinin gelecekte kontrol altına alınacak hükümet borç seviyelerini sağlamak için bütçe politikalarını daha yakından eşleyeceklerine inanıyor. Draghi Perşembe günü Avrupa Parlamentosu’na verdiği demeçte, ECB ya da diğer kuruluşlar kıtanın mevcut borç aşırı yükünün avro ve küresel mali sistemi parçalamasını önlemeye yardımcı olmak için daha agresif adımlar atmasından önce olması gerektiğini söyledi.
Draghi, “Diğer unsurlar da olabilir, ancak sıralamada önemli” dedi. “Ve ortak olarak paylaşılan bir mali sıkılaştırma hakkını elde etmek ilk önce ve en önemlisi.
“Güven geri dönüyor: uzun vadede bir çıpa varsa, kısa vadede güvenin sürdürülmesi daha kolaydır” dedi. “Sonuçta, yatırımcılar kendilerini sık sık, özellikle de devlet tahvilleri konusunda uzun zamandan beri ufukla kararlar alıyorlar.”

    ECB, devlet tahvillerini satın almak da dahil olmak üzere doğrudan hükümetlere borç vermemektedir. Bununla birlikte, ikincil piyasada ulusal tahvil alabilir, bu da hükümetlerin borçlanma maliyetlerini düşürür. Ancak bu, böyle bir harekete karşı çıktı çünkü bunun harcamaları kısmak için politikacıları baskı altına alacağına inanıyor.
Draghi, bu tür müdahalelerin “sınırlı olabilir” dedi ve tahvil piyasalarını kredi itibarlı borçlu olduğuna ikna etmek için hükümetleri ilk olarak mali durumlarını koymak zorunda kaldı.
Jean-Claude Trichet’in yerini ancak bir ay önce ECB başkanlığına devreden Draghi, “Hükümetler, bireysel ve toplu olarak, mali piyasalar karşısında itibarlarını yenilemek zorundalar” dedi.

    Sürmekte olan borç seviyesi yüzünden nispeten küçük üç ülke olan Yunanistan, İrlanda ve Portekiz euro bölgesi üçüncü büyük ekonomisi olan borçlanma masraflarının yükselmesi nedeniyle yoğun stresle karşı karşıya bulunuyor.
9 Aralıkta yapılacak AB liderlerinin zirvesinde avro bölgesini nasıl daha birleştirici hale getireceği üzerinde durulması bekleniyor. Piyasalar, avro bölgesinin, harcama ve bütçe politikalarının daha yakın koordinasyonuna ilişkin öneriler sunmaktan başka seçeneği olmadığına inanıyor.
Piyasadaki en büyük kaygı şu ki, 1.9 trilyon (2.55 trilyon dolar) borcu olan dağılımı, mevcut kurallar uyarınca kurtarmak için çok büyük.
Draghi, dünyanın önde gelen merkez bankalarının dolarları daha kolay erişilebilir hale getirmek için yaptıkları ortak müdahalenin geçici bir önlem olduğunu söyledi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply